A patkányok méretükben különböznek az egerektől. 18-25 cm hosszúak is lehetnek, szőrzetük szennyezett, szürkésbarna színű hasuk pedig fehér.
Épületek félreeső részein, lyukakban és csatornákban élnek, ott, ahol ideális a hőmérséklet és a közelben elegendő táplálék áll a rendelkezésükre. Fészkét védett helyen, épületek alatt alakítja ki. A fészekben több kijárat található és ezek közül egy a szabadba egy pedig közvetlenül az épületbe nyílik. Az épületeken belül a felhalmozottan tárolt anyagok (törmelékek, fa- és építőanyagok, széna - és szalma stb) között rak fészket.
A házi patkány az emberek közvetlen környezetében élnek. Fészket leggyakrabban olyan helyen rakják, ami száraz és aminek közelében könnyen jutnak táplálékhoz. A fertőző betegségek kórokozóit terjesztik. Rengeteg mennyiségű élelmiszert képest beszennyezni, nagyon rövid idő alatt.
A házon vagy lakáson belül az álmennyezetben és a burkolatban patkányok telephelye. A házon kívül a tároló- és raktárhelyiségekben, a pincében, a padláson, és a csatornahálózatban fordulnak elő a leggyakrabban. Hatalmas károkat okozhat az otthonokban. Az elektromos berendezésekben, az autókban és a házkörüli kisállatokat is megtámadhatják. Az élelmiszer környezetében tartózkodnak. Ezeket fertőzheti meg.
A vendéglátós egységeket szigorú jogszabály kötelezi az egér és rágcsálóirtásra. Az irtások megelőző jellegűek. Akkor is szükség lehet az irtásra, ha már fentáll a probléma. A patkány bekerülhet a vendéglátó egységbe a beérkezett áruval és az utcáról egyaránt. Éppen ezért évente két alkalommal, kötelező a rágcsáló és kártevőirtás.
A patkányok rendkívül veszélyes állatok. Számos betegséget, a murin tífuszt (rágcsáló kiütés), a leptoszpirózist, a trichinellózist és a szalmonella fertőzést terjesztik, melyek igen veszélyesek az emberekre. A leptoszpirózis forrása leggyakrabban a patkány. Vizeletükkel baktériumot juttatnak a talajba és a vizebe. Ezek bőrön és nyálkahártyán keresztül az emberi szervezetre komoly veszélyt jelentenek. Fertőzött vizek és mezőgazdasági munka során érintkeznek ilyen baktériummal. A vándorpatkány szívesen eszik döghúst. A trichina nevű baktériummal ilyenkor könnyen megfertőződhet. A sertések elfogyasztják a patkányt, ember pedig elfogyasztja a sertéshúst. Az ember leggyakrabban akkor fertőződik meg trichinellózissal, ha nyers sertéshúst fogyaszt.
Patkányharapáskor más kórokozók is kerülhetnek a seben keresztül az emberi szervezetbe. Az emberi szervezetben megbetegedést okozhatnak. A patkányharapási láz is ezek közé tartozik. A pestis terjesztésében jelentős szerepe volt a házi patkánynak. A patkányok szívesen fogyasztják az élelmiszereket és az állati takarmányokat. Ürülékkel és vizelettel megfertőznek mindent, amivel érintkeznek. Fogaik egész életükben nőnek. Nagy károkat okoznak a szennyvíz-hálózatban, az elektromos kábelekben egyaránt.
Jelenlétükre gyanakvást adhatnak a felfúrások, ürülék, nagyobb járatok, rágás nyomok. A patkányírtás előtt az egész területet ellenőrizzük. Meghatározzuk a probléma mértékét és a patkányirtási lehetőségeket. A patkányírtáshoz engedélyezett vérdalvadásgátló szerforma kiválasztásra kerül. Ezeket zárható szerelvényekbe helyezzük el. Az irtás után egy héttel ellenőrizzük a területet. Az ellenőrzések a probléma végleges megszűnéséig tartanak.
Ahol a csalétken kívül más élelmiszerforrás is megtalálható, ott ragasztó csapdát, életbefogót vagy csapót helyezünk el.
Akadnak olyan otthoni patkányirtási praktikák, amelyek átmenetileg segíthetek a probléma megoldásában. Valódi megoldást azonban csak a szakember tud nyújtani.
Az üzletekben kapható méreggel csak akkor végezhetünk sikeres irtást, hacsupán egy vagy két darab patkányt kell kiirtani. A patkány rendkívül okos állat. Ha azt látja a patkány, hogy a társa evett a méregből és azonnal elpusztult tőle, akkor ő a közelébe sem fog menni a méregnek. A bolti méreg rögtön ölő méreg. Boltban kapható mérget csak akkor szabad alkalmazni, ha ahhoz senki és semmi más nem férhet hozzá. Gyeremekek és kisllatok nem mehetnek a közelébe.
Van egy házilag alkalmazható keverék, ami gipszet, lisztet és cukrot tartalmaz. A patkány miután elfogyasztotta, szomjas lesz tőle. A keverék melleé tegyünk ki neki vizet. A patkány táplálkozás után a folyadék fogyasztásával megköti a gipszet. Ezt a házi szert csak gumikesztyűben szabad kikeverni. A patkányoknak nagyon érzékeny a szaglásuk és azonnal megérzik rajta az emberszagot.
A rugós csapdák is alkalmasak lehetnek néhány patkány elkapására. De kinek van ahhoz bátorsága, hogy ezután hozzá nyúljon és kidobja? Az elektromos csapdák is elterjedt alternatív megoldások, de tapasztalatok szerint közel sem tartoznak a leghatékonyabb megoldások közé.
A patkányok füstöléssel is kiűzhetőek a környezetünkből. Ebben az esetben ként, vagy más erős szagú anyagot kell vastagon a papírra kenni. A patkányok búvóhelye közelében elégetve lehet így a kártevőket elüldözni. A feketebors őrlemény is elűzi a patkányokat. Ezek azonban nem végleges megoldások.
Amennyiben Ön több patkányt észlel jelenlétében, úgy mihamarabb kérje rágcsálóírtó segítségét. A szakemberek megfelelő eszközökkel és szerekkel rendelkeznek, hogy egy esetleges nagyobb populációt is kiirtsanak.
A patkányírtás mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre is. Teljesen meg kell szüntetni vagy minimálisra kell csökkenteni azon élelmiszerek mennyiségét, amihez hozzá tudnak férni. A patkányok újbóli bejutásának megakadályozása érdekében felhívjuk a figyelmet a műszaki hiányosságokra. A raktározott élelmiszerek csomagolásának épségét rendszeresen ellenőrizni kell.
A biológiai védekezési módszerek tekintetében egyre nagyobb hangsúlyt kap ez a természetes eljárás. Előnyei közé tartoznak, hogy környezetbarát az eljárás és azonnali eredmény érhető el. Az ilyen eljárást az erre betanított vadászgörények és kutyák tudják csak hatékonyan elvégezni. A jobb eredmény érdekében az eljárást meg kell ismételni és érdemes kihelyezni csapdákat is.
Kérjen ajánlatot online, most!